جزئیات بسته‌های حمایت از صادرات

جزئیات بسته‌های حمایت از صادرات

افروز بهرامی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات

صندوق ضمانت صادرات می‌تواند تامین مالی یا خرید دین اسناد صادراتی انجام دهد، یعنی اگر صادرکننده بخواهد مدت‌دار محصولات و کالاهای خود را به کشورهای خارجی بفروشد و نگران این باشد که در سررسید پولش بازنگردد، صندوق با بیمه‌نامه‌ها این موضوع را تضمین می‌کند.

اگر صنایع صادرات‌محور نگران نقدینگی خود باشند، به آنان پیشنهاد می‌دهیم که فروش اعتباری انجام دهند تا بازار بین‌المللی را در دست داشته باشند. برای این موضوع در کنار نظام بانکی خرید دین اسناد صادراتی را داریم و تضامین آن را نیز برعهده داریم و در عین حال در بخش نقدینگی نیز آنها را کمک می‌کنیم.

صندوق ضمانت صادرات تامین منابع مالی را در کنار نظام بانکی برعهده دارد و از طرفی هم در مورد ضمانت‌نامه بانکی نرخ بهره ما براساس مصوبه شورای پول و اعتبار پائین‌تر از نرخ نظام بانکی است.

یکی از مهمترین محصولات صندوق ضمانت صادرات بیمه کردن قراردادهای صادراتی است. بیمه‌نامه‌های صندوق می‌تواند عملا برای اطمینان‌بخشی از برگشت پول به فروشنده و صادرکننده ایرانی جایگزین ال‌سی باشد.

صندوق طی ۲۰ سال اخیر ۱۷ میلیارد دلار پوشش صادراتی داشته است. اخیرا برخی صادرکنندگان به دلیل شرایط تحریمی با توجه به این ریسک‌ها به صندوق مراجعه کرده‌اند و این یکی از خدمات صندوق ضمانت صادرات است.

منبع: فارس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *