افزایش ۳۰۰ درصدی کرایه حمل کالا از ایران به امارات

 

به دنبال افزایش ۳۰۰ درصدی کرایه حمل و نقل کالا از ایران به امارات ، این کشور طی برنامه ریزی دقیق در حال بازسازی تجارت خود با کشورها است.

این افزایش در حالی است که پیش از شیوع ویروس کرونا کرایه حمل کالا با کانتینر یخچالی از استان البرز تا بندر فجیره میان ۱۵ تا ۱۷ میلیون تومان بود و  در همین فاصله میان ۴۷ تا ۵۰ میلیون تومان شده است.

یکی از دلایل این افزایش قیمت را میتوان افزایش تقاضا دانست؛ اما میزان افزایش منطقی نیست؛ چراکه هر ساله میزان افزایش کرایه حمل و نقل به دلیل حضور در سبد تورمی با تورم همراهی می کرد.

افزایش 300 درصدی کرایه حمل کالا از ایران به اماراتبدیهی است افزایش ۳۰۰ درصدی کرایه حمل و نقل برای کالاهای صادراتی که ارزش پایینی دارند تاثیر گذار است. زمانی که کالای با ارزش صادراتی بالا صادر می شود افزایش کرایه حل و نقل تاثیر زیادی بر قیمت تمام شده آن ندارد؛ اما زمانی که کالایی کم ارزش با افزایش ۳۰۰ درصدی کرایه حمل و نقل مواجه می شود، در رقابت پذیری ان کالا در کشور هدف تاثیرگذار خواهد بود. بنابراین هزینه‌ها و برنامه های صادرکنندگان برای بازاریابی و مارکتینگ نیز تغییر پیدا خواهد کرد.

لازم به ذکر است علاوه بر افزایش کرایه حمل، هزینه های THC نیز افزایش یافته است،( THC در واقع هزینه های لوکال (تخلیه و بارگیری) بندری است که بر اساس نرخ تسعیر ارز که پیش از این ۴۲۰۰ تومان بود برآورد می شد؛ اما اکنون به ۱۱ هزار تومان رسیده است)، این هزینه ها نیز افزایش پیدا کرده است.

از سوی دیگر با حذف بخش کشاورزی از سبد صادراتی ایران به امارات با افزایش صادرات رو به رو هستیم البته این افزایش در مقایسه با آغاز شیوع ویروس کرونا است. همچنین دولت امارات در تلاش است تا تجارت خود را مجددا راه اندازی نماید. امارات در حال تدوین برنامه هایی برای سرعت بخشیدن به پیشبرد اهداف تجاری این کشور است و نسبت به کشورهای منطقه در این زمینه جلوتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست