کابردهای لامپ‌های UVC

 

همانطور که احتمالا در مقاله‌ی قبلی ما خوانده‌اید، در طول سالیان متمادی محصولات دارای UVC به وفور در صنایع مختلف و برای کاربرد‌های مختلفی نظیر پخت و خشک‌ کردن موادی مانند جوهر و یا پوشش‌های مختلف، ضدعفونی‌ کردن ویروس‌ها و باکتری‌ها، موارد بهداشتی نظیر کنترل عفونت و … استفاده شده‌اند. در میان این کاربردها، خاصیت ضدعفونی کردن UVC به واسطه‌ی طول موج و انرژی آن، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

لامپ‌های UVC یکی از پرکاربردترین محصولات در زمینه‌ی ضدعفونی کردن محیط هستند. امروزه این لامپ‌ها اولین انتخاب در صنایع مختلف برای ضدعفونی کردن آب، سطوح و هوا هستند. برای مثال در صنایع غذایی از این لامپ‌ها برای ضدعفونی کردن موثر و مطمئن سطوح از آلودگی‌ها تحت عنوان پروسه‌ای با نام پرتوافکنی استفاده می‌شود. این فرآیندِ کارا، در افزایش عمر مواد غذایی، حفظ ارزش غذایی این مواد و کاهش خطرات مربوط به سلامتی نقش شایان توجهی دارد.

به طور کلی کابردهای این لامپ‌ها به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شود که به طور خلاصه به آن‌ها می‌پردازیم:

  1. گندزدایی و ضدعفونی کردن هوا

لامپ‌های UVC وسیله‌ای مناسب برای از بین بردن بوی بد، گندزدایی و  حذف آلودگی‌ها و غبارهای صنعتی هستند. در بسیاری از محیط‌ها نظیر بیمارستان‌ها کیفیت هوای داخل بیمارستان معیاری بسیار مهم در سلامتی بیماران است. در این محیط‌ها، این لامپ‌ها موجب تصفیه و پاک شدن هوا از آلودگی‌ها و میکروب‌هایی می‌شود که باعث بیماری‌های تنفسی شدید نظیر آسم می‌شوند.

در کنار ضدعفونی کردن هوا، از این لامپ‌ها در صنایع دیگری نظیر صنایع کشاورزی و آشپزخانه‌های صنعتی برای از بین بردن بوی بد محیط استفاده می‌شود. همچنین در کارخانه‌ها و محیط‌های صنعتی نیز برای پاک کردن هوای محیط از مواد سمی معلق کابرد فراوانی دارند.

  1. ضدعفونی کردن سطوح

در بسیاری از محیط‌های صنعتی و یا بهداشتی امکان ضدعفونی کردن محیط با استفاده از روش‌های سنتی و مواد شیمیایی وجود ندارد. در این موارد لامپ‌های UVC وسیله‌ای بسیار امن و مطمئن به حساب می‌آیند. برای مثال در صنایع غذایی و تحت پروسه‌ی گندزدایی، مواد غذایی در عرض تنها چند ثانیه از تمامی آلودگی‌ها نظیر باکتری‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها و … پاک می‌شوند. امروزه این لامپ‌ها در ضدغونی کردن سطوحی مانند دستگاه‌های بسته‌بندی، نوارنقاله‌ها و کانتینرهای حمل نیز به وفور دیده می‌شوند.

  1. ضدعفونی کردن آب

یکی دیگر از کاربردهای مهم و جذاب این لامپ‌ها پاک کردن آب از آلودگی‌ها است. این لامپ‌ها برای ضدعفونی کردن آب‌های استخرها و به عنوان جایگزینی برای کلر که خود ماده‌ای سمی و خطرناک است استفاده می‌شود. از آن‌جایی که روش‌های سنتی ضدعفونی کردن آب به خصوص در آب‌های آشامیدنی می‌تواند بسیار خطرآفرین و غیرسالم باشد در سال‌های اخیر لامپ‌های UVC راه خود را به این صنعت نیز باز کرده‌اند.

همانطور که بیان شد استفاده از این لامپ‌ها در صنایع مختلف روز به روز در حال افزایش است. اما آیا این لامپ‌ها علاوه بر محیط‌های صنعتی راهی به خانه‌ها نیز پیدا می‌کنند؟ در مقاله بعدی با ما همراه باشید.

تراز تجاری چیست؟
همه چیز درباره LC

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست