راهنمایی ارگونومیک برای شما که به بدن خود اهمیت می‌دهید!

 

اگر شما از جمله افرادی هستید که در پایان یک روز کاری با احساس درد در بدن خود به خصوص در نواحی کمر و گردن مواجه هستید، در این مقاله با ما همراه باشید. به یاد داشته باشید که بخش عمده‌ی این دردها به واسطه کار کردن در شرایط نامناسب است. ایجاد یک شرایط کاری مناسب در منزل یا محیط کار که شما را از شر این دردها و آسیب‌ها رها کند، امری بسیار ساده است. ما در این مقاله قصد داریم تا روش‌های مورد تایید متخصصان دانش ارگونومی که برای ایجاد شرایط مناسب کاری پیشنهاد شده است را با شما در میان بگذاریم. این روش‌ها به صورت مجموعه‌ی سوالات و مراحلی است که پاسخ به آن‌ها و رعایت کردنشان به شما کمک می‌کند تا ابزار و وسایل کاری را متناسب با فیزیک خود تنظیم کنید تا در پایان یک روز کاری از احساس درد در بدن خود در امان باشید.

گام اول؛ از کامپیوتر به چه صورتی استفاده می‌کنید؟ چه کسی؟ چه مدت زمانی؟

اگر کامپیوتر فقط توسط یک نفر استفاده می‌شود تمامی تنظیمات و چیدمان میز کامپیوتر و محیط کار باید متناسب با فیزیک و ابعاد آن شخص باشد. اما اگر این کامپیوتر توسط چندین نفر استفاده می‌شود، چیدمان باید به گونه‌ای انجام شود که تمام کاربران از افراد لاغر گرفته تا افراد چاق، از افراد کوتاه قد گرفته تا افراد بلند قد، به سادگی بتوانند خود را با محیط سازگار کنند. البته به یاد داشته باشید که ایجاد شرایط ارگونومیک برای مدت زمان‌های استفاده بیش از ۳۰ دقیقه مورد نیاز است.

گام دوم؛ از چه نوع کامیپوتری استفاده می‌کنید؟

توجه داشته باشید که چگونگی ایجاد یک محیط ارگونومیک کاری در صورت استفاده از لپتاپ و کامپیوترهای شخصی کاملا متفاوت است. پس نوع کامپیوتر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اصلی‌ترین تفاوت میان کامپیوترهای شخصی و لپتاپ، جدا بودن کیبورد و مانیتور است که این جدا بودن در ایجاد یه شرایط کاری مناسب و صحیح برای کاربر نقش به‌سزایی دارد.

گام سوم؛ از میز مناسب استفاده کنید.

میزکار از مهمترین مواردی است که انتخاب صحیح آن می‌تواند به شما در رعایت اصول ارگونومیک یاری دهد. اولین نکته‌ای که باید به خاطر بسپارید سطح میز کار است. سطح میز کار باید سطحی کاملا صاف و بزرگ باشد تا اولا تجهیزات و وسایل کار شما تکان نخورد (اصطلاحا لق نزند)؛ ثانیا به شما آزادی عمل برای انجام کارهای مختلفی به جز کار با کامپیوتر نظیر نوشتن بدهد. نکته بعدی ارتفاع میز کار است که می‌بایست بین ۷۱ تا ۷۶ سانتی‌متر از سطح زمین باشد. این ارتفاع برای اکثر کاربران بزرگسال که از میز برای کار کردن با کامپیوتر، مطالعه و یا کارهای کاغذی و دفتری استفاده می‌کنند ایده‌آل است.

برای انتخاب و خرید یک میز ایده‌آل و مناسب به اینجا سر بزنید.

گام چهارم؛ مطمئن شوید که از صندلی مناسب استفاده می‌کنید.

بخش بزرگی از دردها و آسیب‌ها مربوط به نشستن ناصحیح است. نشستن در حالت صحیح باعث کاهش چشمگیری در فعالیت‌ عضلات بدن در هنگام نشستن می‌شود. این کاهش فعالیت، موجب کاهش خستگی عضلات و به تبع آن از بین رفتن درد ماهیچه‌ها در پایان روز می‌شود.

انتخاب یک صندلی راحت، مناسب و ارگونومیک امری ضروری است و باید بیشترین وقت را برای آن صرف کنید. برای اینکه همواره و در حین انجام کارهای مختلف احساس راحتی داشته باشید می‌بایست صندلی‌ای را انتخاب کنید که انواع مشخصات و امکانات ارگونومیک را برای شما به ارمغان بیآورد. تنظیم ارتفاع نشیمن، عمق نشیمن و زاویه پشتی صندلی برای کاربران با قدهای مختلف، وجود Lumbar Support (ساپورت کمر) برای حمایت از گودی کمر، وجود Headrest برای حمایت از سر و گردن و … همه و همه از مهمترین مشخصات ارگونومیک یک صندلی ایده‌آل است.

اگر به دنبال خرید یک صندلی مطمئن و ارگونومیک هستید به اینجا سر بزنید.

همراه با ما و در مقاله‌ی بعدی، با گام‌های بعدی آشنا شوید.

راهنمایی ارگونومیک برای شما که به بدن خود اهمیت می‌دهید! (بخش دوم)
نمایشگاه ماشین آلات تایوان تیمتوس ۲۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست