آنچه قبل از سفر تجاری به چین به قصد یافتن کالا و تامین کننده باید انجام داد.

در خرید از چین دشواری اصلی یافتن کالا یا تامین کننده نیست بلکه انتخاب درست از بین انبوه تامین کنندگان و کالاهای مشابه و انجام مذاکره درست برای خرید کالا با کیفیت مناسب با قیمت مطلوب است.

برای یافتن تامین کنندگان در چین دو مسیر کلی وجود دارد:

  • راهکار حضوری با شرکت در نمایشگاهها و بازدید از بازارهای تخصصی کالا در چین
  • راهکار از راه دور با بررسی اینترنتی منابع مختلف

در این بخش راهنمایی برای اجرای راهکار اول ارایه خواهیم داد.

شاید موثرترین شیوه یافتن بهترین تامین کننده و کالا راهکار حضوری و بازدید از بازارهای تخصصی مربوط به هر کالا یا شرکت در نمایشگاههای تخصصی آن می باشد که قاعدتا این راهکار مشمول هزینه های بیشتری برای سفر و صرف وقت متمرکز نیز هست که همواره با مشغله های صاحبین کسب و کار و محدودیت زمان آنها در تضاد است.

برای داشتن یک برنامه سفر بازدید و موثر و کوتاه کردن زمان آن همواره قبل از اجرای سفر مطمین باشید نکات زیر را در نظر گرفته اید:

یافتن زمان و محل برگزاری نمایشگاههای مرتبط با صنعت و کالای مورد نظر

بهترین زمان سفر، زمان برگزاری نمایشگاههای تخصصی هر صنعت در چین است. با یافتن زمان و مکان نمایشگاههای تخصصی علاوه بر طرح ریزی بهتر زمان سفر، برنامه پروازهای ورودی و خروجی از چین را نیز می توانید مدیریت کنید.

نمایشگاههای تخصصی در چین با توجه به وسعت صنعت مربوطه یک یا دو بار در سال در چندین شهر تکرار می شوند. بسیاری از خریداران صرفا نام چند نمایشگاه بزرگ چین از قبیل نمایشگاه کانتون در گوانگجو که سالی دومرتبه در فصل پاییز و زمستان و در سه فاز (شامل طیف وسیعی از کالاها و صنایع) برگزاری می شود را شنیده اند .

توجه به این نکته حایز اهمیت است  که اولا شرکت در این نمایشگاه برای شرکتهای چینی بسیار گران بوده و بسیاری از شرکتهای تامین کننده قطعات اولیه و صنعتی در این نمایشگاه شرکت نمی کنند. ثانیا به دلیل سفر بسیاری از تجار از سراسر دنیا در فصل برگزاری این نمایشگاه، هزینه ای های سفر بسیار بالاتر بوده و ثالثا به علت کثرت مراجعه کنندگان، تامین کنندگان فرصت کمتری برای مذاکرات جدی تر با شما خواهد داشت.

بنابراین بهتر است از مراجعی مانند سایت http://www.chinaexhibition.com/ که شامل لیستی نسبتا کامل از نمایشگاههای بوده و می توان بر حسب صنعت و محصول، زمان یا شهر به دسته بندی خلاصه تر و مفیدتری از نمایشگاهها دست پیدا کرد.

معمولاً نمایشگاههای تخصصی به صورت همزمان یا با فاصله زمانی کمی در چند شهر که مرکز اصلی صنعت مربوطه هستند برگزار می شوند. البته به این نکته توجه داشته باشید که در نمایشگاههای تخصصی که در شهرهای غیر اصلی برگزار می شوند بسیاری از شرکتها فروشندگان انگلیسی زبان نداشته  و بهتر است همراه با مترجم اقدام به بازدید از آنها کنید.

منبع یابی در چین

یافتن بازارهای تخصصی کالا و صنعت مورد نظر

در کنار بسیاری از شهرهای صنعتی در چین بازارهای متمرکزی مربوط به صنعت اصلی آن شهر نیز احداث شده که با توجه به بزرگی صنعت محصول نهایی ، قطعات نیمه ساخته و مواد اولیه کالاهای مورد نیاز در آنها ارایه می شود.

علاوه بر بازدید از نمایشگاههای تخصصی بازدید از این بازارها جهت شناخت کامل تامین کنندگان بسیار کمک کننده است. هرچند که در بسیاری از بازارها به دلیل رقابت زیاد در قیمت، طیف میانه و ارزانتر محصولات ارایه می شوند و برای یافتن کالاهای مرغوب تر نیاز به جستجوی بیشتری هست.

علت گریز شرکتهایی که محصولات با جدیدتر از این بازارهای اصلی، جلوگیری از کپی برداری محصول توسط سایر رقبا می باشد.

برای یافتن بازارهای تخصصی کالا ابتدا باید مرکز صنعت مورد نظر در چین را بیابید سپس با پرسش از تامین کنندگان و شرکتهایی صنعت از وجود بازار در آن شهر اطلاع پیدا کرد.که در این مسیر جستجو به زبان چینی در موتور جستجوی چینی www.baidu.com  اطلاعات بسیار زیادی در اختیار شما خواهد گذاشت. به یاد داشته باشید که احتمالا در این مورد از موتور جستجوی گوگل به دلیل محدودیت استفاده در چین، توقع زیادی نداشته باشید.

بنابراین  قبل از سفر حتما از وجود بازارهای تخصصی مطلع شوید و اطلاعات کافی در مورد مکان آنها و مسیر سفر به آنها داشته باشید. با توجه به وسعت این بازارها بازدید کامل از آنها شاید چندین روز یا حتی هفته به طول انجامد. پس توصیه این است که برای جلوگیری از صرف وقت در مسافرتهای بین شهری برای بازدید چند روزه، هتلی در نزدیک بازار برای اقامت انتخاب نمایید.

یافتن شهرهای تخصصی صنعت مربوطه

در اغلب صنایع، در چین مدل توسعه خوشه ای موجود داد که یکی از دلایل اصلی توفیق چین در تولید محصولات ارزان بوده است. بدین صورت که در هر کالا و صنعت،  کارگاه­ ها و کارخانه های بسیاری به صورت تخصصی مشغول به تولید یکی از قطعات کالای اصلی می باشند و در کنار آنها چندین مجموعه به مونتاژ نهایی و ارایه محصول می پردازند.

با یافتن مرکز اصلی صنعت و کالای مورد نظر خود در چین با طیفی وسیعی از تامین کنندگان قطعات اولیه و مواد آنها مواجه خواهید شد که در تصمیم گیری خرید قطعات یا محصول نیمه ساخته یا کامل کمک بسیاری خواهد کرد.

با حضور در این مراکز صنعتی (حتی اگر بازار تخصصی در آنها احداث نشده باشد) امکان بازدید از کارخانه های مرتبط زیادی فراهم می شود که فرصت بسیار مناسبی را  به تامین کننده در سفارشات خواهد بود) ایجاد می کند. برای یافتن این مراکز صنعتی یک راه بسیار ساده جستجو در وب سایت www.alibaba.com است. با جستجوی یک کالا می توانید تعداد تامین کنندگان در هر استان را مشاهده کنید و با یافتن آن استان با بررسی آدرس تعدادی از کارخانه های تولید به آدرس شهر مرکزی صنعت برسید.

یافتن شهر مرکزی صنعت موردنظر در چین

نکته مهم پایانی این است که امکان دارد بهترین تامین کننده در هیچ یک از جستجو های فوق نبوده حتی با نام و نشان خود نیز اقدام به تولید کالا نکند.

بطور مثال بسیاری از کالاهایی که در بازارهای امریکا و اروپا و با نام های تجاری معروف و به اصلاح برندهای جهانی ارایه می شوند، ساخته کارخانه های ناشناخته ای در چین هستند که نه در نمایشگاهی شرکت می کنند و نه اثری از آنها در بازارها خواهید یافت.

پیدا کردن چنین تامین کنندگانی نیازمند جستجو های بسیار بیشتر و یا کمک گرفتن از افراد خبره در صنعت است. مذاکره و انجام خرید از کالاهای با کیفیت و طرحهای جدید البته نه با نام تجاری مشهور، نیازمند وجود روابط نزدیک با صاحبین و تصمیم گیرندگان اصلی این کارخانه ها جهت جلب اعتماد آنها است.

در پایان خاطر نشان می کنیم که شرکت وین ورد با داشتن ۱۵ سال سابقه در تامین کالاهای صنعتی،  نیازمندی های کارخانه ها به قطعات و محصولات نیمه ساخته و همچین محصولات سفارشی در صنایع مختلف مانند مبلمان اداری و منزل، لوازم خانگی، تجهیزات و ماشین آلات می تواند در همه مراحل فوق همراه شما بوده یا کمکهای موثری داشته باشد. در صورت نیاز به راهنمایی های بیشتر، با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست