عوامل موثر در حفظ ارگونومی در هنگام کار با رایانه

 

امروزه تعداد افرادی که از دردهای عجیب و آسیب‌های فیزیکی جدی در بدن خود رنج می‌برند در حال افزایش است. در نگاه اول شاید دلایل و منابع این دردها و آسیب‌ها مشخص نباشند ولی با کمی تعمق در حرکات و حالات روزانه‌ی بدن، کاملا مشخص می‌شود که بخش بزرگی از این دردها و آسیب‌ها مربوط به رفتارها و عادات نامناسب فیزیکی ما در محل کار، تحصیل، منزل و … است. از جمله مهم‌ترین موقعیت‌هایی که شکل نامناسب بدن موجب این دردها خواهد شد، زمانی است که افراد پشت کامپیوتر و مانیتورهای خود سپری می‌کنند. اگر شما هم از دسته‌ی افرادی هستید که حین کار کردن با کامپیوتر و به طور ویژه مانیتور این دردها را تجربه می‌کنید می‌بایست به ارگونومی محیط کار خود اهمیت بیشتری بدهید. خوشبختانه این موضوع تنها با یک روش ساده که تنظیم موقعیت مانیتور می‌باشد، امکان‌پذیر است. عدم قرارگیری مانیتور در وضعیت متناسب با فیزیک بدنی افراد مختلف موجب خستگی چشم‌ها، افتادگی و درد شانه‌ها، گردن‌درد، سردرد و … خواهد شد. اما نگران نباشید، برای جلوگیری از تمامی این مشکلات انجام سه عمل ساده کفایت می‌کند.

  1. ارتفاع مانیتور

تنظیم صحیح ارتفاع مانیتور اولین کاری است که باید انجام بدهید. اما به یاد داشته باشید که این امر برای هر کس متناسب با فیزیک شخص باید صورت بگیرد. مهم‌ترین فاکتور در تعیین ارتفاع مانیتور قد افراد است. اما به طور کلی هر گاه ارتفاع مانیتور به گونه‌ای باشد که چانه‌های شما در حین کار کردن به سمت جلو کشیده شود، یا سر، گردن و شانه‌های شما خم شود ارتفاع مانیتور نادرست است. ارتفاع نامناسب علاوه بر ایجاد درد و آسیب، عملکرد شما را نیز تضعیف می‌کند. برای ایجاد شرایط مناسب ارتفاع مانیتور را به گونه‌ای تنظیم کنید که چشمان شما تقریبا هم‌سطح با سطح بالایی مانیتور باشد.

  1. فاصله‌ی مانتیور

اصلاح فاصله چشم‌ها از مانیتور دومین کاری است که باید انجام دهید. اگر صفحه‌ی مانتیور از شما دور باشد، شما برای مشاهده جزئیات لازم است تا به چشمان خود فشار وارد کنید، در حالی که اگر نزدیک باشد موجب احساس خستگی و درد در چشمان شما خواهد شد. علاوه بر چشمان، فاصله‌ی نامناسب مانیتور موجب می‌شود که شما ناخودآگاه بدن خود را به سمت جلو و یا عقب بچرخانید یا دستان خود را زیاد از حد جمع کرده و یا بکشید.

اصلاح فاصله مانیتور به راحتی از تمامی این مشکلات جلوگیری می‌کند. برای ایجاد شرایط مناسب، می‌بایست بین مانیتور و چشمان شما به اندازه‌ی یک دست باز (از شانه تا نوک انگشتان) فاصله باشد.

  1. زاویه‌ی مانیتور

علاوه بر فاصله و ارتفاع، زاویه مانیتور سومین و آخرین مرحله برای رسیدن به شرایط ارگونومیک استفاده از مانیتور است. قرارگیری مانیتور در یک زاویه‌ی نامناسب در عرض چند دقیقه باعث احساس درد و خستگی در گردن شما خواهد شد. مشخصا تنظیم زاویه مانتیور نیز مانند سایر فاکتورهای ارگونومی وابسته به فیزیک و آناتومی هر فرد است. با این حال موقعیتی بین زاویه صفر تا ۳۰ درجه کمتر از خط افقی دید بهترین موقعیت برای قرارگیری مانیتور است.

اقتصاد بازار Market Economy
اصول ارگونومی در هنگام کار با لپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست