راهکار درست کدام است؟ خرید از کارخانه یا از شرکت های تجاری

 

یکی از موضوعات مهم در انتخاب تامین کننده و تصمیم گیری در خصوص خرید_های کلان، انتخاب بین خرید مستقیم از کارخانه تولید کننده یا از شرکت های تجاری است.

بطور کلی اگر حجم خرید به اندازه حداقل سفارش قابل قبول به کارخانه  تولید کننده باشد خرید از کارخانجات تولید کننده نسبت به خرید از شرکت های واسط ارجحیت خواهد داشت. ازجمله دلایل این ارجحیت می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  • شرکت های تولید کننده به دلیل سرمایه گذاری ثابت و بزرگتر، نسبت به اجرای تعهدات خود و جلب رضایت مشتری پایبندتر هستند.
  • قبل از سفارش گذاری امکان مشاهده خط تولید و سیستم کنترل کیفیت آن ها وجود دارد و می توان با اطمینان بیشتری نسبت به تعهدات کیفی آن ها نسبت به خرید اقدام کرد.
  • امکان بازرسی از کالا در حین فرایند تولید و حصول اطمینان به استفاده از مواد اولیه و فرایند تولید درست و مطمئن در اغلب موارد وجود دارد.
  • در صورت نیاز به سفارشی سازی محصول ارتباط مستقیم با کارخانه و مهندسان طراحی و توسعه آن بسیار مطمئن تر است و لذا نتیجه مطلوبتری نسبت به سفارش گذاری به شرکت های تجاری خواهد داشت.

بصورت کلی پیشنهاد می شود در موقعیت هایی که مجبور به سفارش خرید و سفارش گذاری به شرکت های واسط هستیم نسبت به این کار اقدام نمائیم. شرایطی از قبیل:

  • کمتر بودن سفارش و خرید از حداقل قابل پذیرش کارخانه های تولید کننده
  • محدودیت های فروش کارخانه­ های تولید­کننده به کشورها و مناطق خاص
  • شرایط ویژه فروش و محدودیت های فروش مستقیم کارخانه­ های تولید­کننده
  • شرایط بهتر فروش از طرف نمایندگان فروش رسمی کارخانه­ی تولید­کننده
  • عدم تسلط کارخانه تولید­کننده بر فروش خارجی و فقدان مهارت و سابقه صادرات

در صورتیکه مجبور به خرید از شرکت های تجاری بودیم، می بایست حتما از اینکه شرکت تجاری نماینده فروش مستقیم و معتبر کارخانه مورد نظر است اطمینان حاصل نمائیم.

بهترین روش برای حصول این اطمینان مراجعه به لیست نمایندگان مجاز کارخانه ها بوده که به صورت رسمی منتشر شده اند یا در صورت عدم دسترسی به چنین لیستی بهتر است از سیستم فروش کاخانه تولید کننده بصرت رسمی استعلام نمائیم.

 

خرید از کارخانه یا از شرکت های تجاری

اعتبار سنجی شرکت تجاری، بررسی سوابق قانونی و قضایی و شکایت های انجام شده از شرکت واسط قبل از خرید از گام های الزامی و حتمی است. این کار در چین به صورت رسمی قابل انجام بوده و همه شکایت های رسمی و سوابق بازرگانی و نتایج آن ثبت شده و قابل دسترس است (البته به زبان چینی).

توجه داشته باشید که خیلی از شرکتهایی که در وب سایت خود و یا در پورتال های خرید تجاری مانند علی بابا  (alibaba.com) خود را تولید کننده معرفی می­کنند، شرکتهای تجاری کوچک بدون کارخانه هستند. راهکار استعلام  این موضوع درخواست بازدید از کارخانه شرکت است. در نظر داشته باشید، در این مورد نیز باید بسیار دقیق و موشکافانه اقدام به بازرسی کرد چراکه نشان دادن و معرفی سایر کارخانه­ ها به عنوان کارخانه خود در بین بسیاری از شرکت های تجاری در چین مرسوم بوده و تشخیص واقعیت برای افراد غیر بومی و نا آشنا با فرهنگ تجاری چین و صنعت مربوطه کار ساده ای نخواهد بود.

در اینچنین بازرسی­ هایی باید تمام جزییات شامل همه نوشته ­ها و علامت­ ها و نشانه­ های نصب شده در کل فضاهای کارخانه مخصوصا نوشته­ های به زبان چینی به دقت بررسی شده، نوع رابطه افراد با رییس یا مسئول رابط فروش با دقت مورد توجه قرار گیرد. آشنایی و تسلط فرد رابط فروش بر فضای کارخانه و افراد می تواند شامل نکات بسیار مهمی در کشف واقعیت باشد.

بسیاری از کلاهبرداری­ ها یا اختلافات تجاری ناشی از اطمینان به شرکت ­های تجاری بوده که بیشتر اوقات با ارایه قیمت ­های کمتر از کارخانه های تولید کننده و ارایه سرویس­ های اولیه بیشتر نسبت به جلب اطمینان مشتریان اقدام نموده و پس از دریافت وجه، بعضا کالایی با کیفیت پایینتر یا کالای مشابه و ارزانتر برای مشتری ارسال می نمایند و حتی در بعضی موارد کلا ناپدید شده و دیگر اثری از آنها نمی توان یافت.

شرکت وین ورد با تهیه فهرست شرکت ­های معتبر و قابل اعتماد در هر صنعت، بررسی سوابق قانونی و ارزیابی اعتبار تجاری شرکت ­ها، بازرسی از خطوط تولید و کارخانه ­ها، همراهی با مشتریان در بازرسی از کارخانه­ ها با نیرو­های خبره و آشنا با صنعت و فرهنگ تجاری چین می تواند خدمات ارزنده­ای جهت انتخاب یک تامین کننده درست به مشتریان خود ارایه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست