نفسی چاق کنید!

 

همانطور که احتمالا می‌دانید اکثر دردهای اسکلتی‌عضلانی به ویژه دردهای ناحیه کمر و گردن، ناشی از عادات نامناسب نشتسن، کار کردن و .. در محیط کار و هنگام کار کردن در منزل است. ایجاد یک محیط کاری ارگونومیک بزرگترین درمان برای کاهش دردهای گردن و کمر است. از ساده‌ترین روش‌ها مانند انجام استراحت‌های میان روز تا اضافه کردن یک استند رو میزی (Sit-Stand Desk) در محیط کار، همه از روش‌های متدوال و بعضا ضروری برای بهبود شرایط محیط کار و محافطت از ستون فقرات است. برای آشنایی با این نکات ساده و در عین حال مهم، در این نوشتار با ما همراه باشید.

ماندن در یک موقعیت بدنی یکسان برای مدت‌ زمان طولانی و استفاده‌ی مکرر از یک سری از عضلات مشخص معضلی بزرگ برای بدن انسان است. اما برای جلوگیری از این موضوع تنها کافیست در مدت زمان کاری خود به صورت متناوب و در بازه‌های زمانی مشخص، استراحت کوچکی کنید و اصطلاحا نفسی چاق کنید. اما این استراحت‌های کوتاه تنها محدود به دست‌ها و پاها نیست و یا حتی بدین معنا نیست که صرفا از کار کردن دست بکشید بلکه:

به چشمان خود استراحت دهید؛ نگاه مکرر و بی‌وقفه به صفحه نمایش موجب کاهش تعداد پلک زدن و قرار گرفتن بیشتر چشمان در معرض هوا می‌شود. هر ۱۵ دقیقه یکبار، برای یک یا دو دقیقه نگاه خود را از صفحه نمایش بردارید و به اشیا دیگری که در محیط قرار دارند نگاه کرده و چشمان خود را حرکت دهید. ترجیحا به اشیایی که بیشتر از ۵ متر از شما فاصله دارند نگاه کنید. این باعث تغییر چگونگی فعالیت عضلات چشم و کاهش خستگی آن‌ها می‌شود. همچنین به مدت چند ثانیه چندین بار با سرعت پلک بزنید. این موجب تازه شدن لایه اشکی چشم و تمیز شدن سطح چشم از آلودگی‌های احتمالی خواهد شد.

فعالیت‌های دیگری انجام دهید؛ هر ۳۰ تا ۶۰ دقیقه، از جای خود بلند شوید، قدمی بزنید و فعالیت دیگه‌ای انجام دهید. برای مثال در دفتر محل کار یا منزل چند دقیقه‌ای قدم بزنید، با همکاران گپی بزنید و یا نوشیدنی بنوشید. تمام این کارها برای جلوگیری از تکرار فعالیت‌های یک عضله‌ی خاص، استراحت آن عضله و همچنین فعالیت کردن سایر ماهیچه‌های بدن است.

نرمش کنید؛ نرمش کنید و تعدادی حرکت کششی را هر چند ساعت یک‌بار انجام دهید تا از گرفتگی عضلات در انتهای روز جلوگیری کنید.

اگر بخواهیم به صورت کلی‌تر به این موضوع نگاه کنیم، انجام کارهایی که شما را از قرار گرفتن در یک موقعیت ثابت دور کند، برای حفظ سلامتی شما و پیشگیری از آسیب‌های عضلانی بدن بسیار موثر است. یکی از همین عادات تکراری روزانه که شاید کمتر مورد توجه ما باشد، نشستن‌های طولانی مدت و کار کردن تنها در موقعیت نشسته است. در حالی که نشستن به ظاهر امری مطمئن و بدون زیان است، نشستن طولانی مدت می‌تواند احتمال ابتلای کاربران به برخی از بیماری‌های جدی را افزایش دهد. افرادی که به صورت طولانی در حالت نشسته قرار دارند، در کنار آسیب‌های اسکلتی‌عضلانی، در معرض بیماری‌هایی مانند دیابت و مشکلات قلبی نیز قرار می‌گیرند. بهترین راه برای جلوگیری از وقوع مشکلات این‌چنینی تغییر موقعیت خود از حالت نشسته به حالت ایستاده در حدفاصل‌های زمانی مشخص است. علاوه بر این، کار کردن در حالت ایستاده باعث افزایش میزان دقت و بهبود عملکرد کاربران می‌شود.

در سال‌های اخیر و با هدف توجه بیشتر به موضوعات ارگونومیک، محصولاتی در اختیار کاربران قرار گرفته است. در کنار صندلی‌های قابل تنظیم و محصولات جانبی کامپیوترها مانند هولدرها؛ استندهای رومیزی نیز به عنوان ابزاری بسیار موثر در راستای بهبود موقعیت بدن افراد در حین کار کردن مورد توجه محققان و کاربران بوده است. این وسیله دقیقا با هدف دور کردن کاربر از موقعیت‌های تکراری بدن در طول روز و در هنگام کار ارائه شده است. این استندهای رومیزی کاملا قابل تنظیم می‌باشند و متناسب با فیزیک بدنی افراد گوناگون قابل استفاده هستند. این وسیله کاربران را به تغییر موقعیت خود در طول روز تشویق می‌کند و موجب می‌شود که افراد در مواقع دلخواه و به راحتی با تغییر ارتفاع این استندها زمانی را به صورت ایستاده مشغول به کار شوند. در واقع اصلی‌ترین عملکرد این وسیله ایجاد آسانِ امکان و شرایط کار کردن در حالت ایستاده است.

در نوشتارهای بعدی در مورد ویژگی‌های این محصول بیشتر صحبت خواهیم کرد. تا آن زمان اگر مایلید می‌توانید از اینجا با این محصول وین‌ورد بیشتر آشنا شوید.

راهنمایی ارگونومیک برای شما که به بدن خود اهمیت می‌دهید! (بخش سوم)
موبایل، دشمن گردن و کمر !!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست