موبایل، دشمن گردن و کمر !!!

 

روزانه میلیون‌ها نفر از مردم از موبایل و تبلت در تمام طول روز و به صورت مداوم استفاده می‌کنند، این در حالی است که از اثرات مخرب ناشی از استفاده‌ی موبایل و تبلت بر کمر و مهره‌های خود آگاه نیستند. متاسفانه باید بدانید که استفاده از تلفن‌همراه می‌تواند وزن سر شما رو دو تا سه برابر کند و همچنین باعث تنش و آسیب در گردن شما شود! همین حالا هم، اگر این نوشتار را بر روی موبایل و یا تبلت خود مطالعه می‌کنید احتمالا دچار همین مسئله هستید. در حال حاضر احتمالا شما سر و گردن خود را به سمت جلو خم کرده‌اید تا موبایل و یا تبلت خود را مشاهده کنید و این بدین معنی است که شما وزن سر خود را چند برابر حالت عادی احساس خواهید کرد. پس برای لحظه‌ای از مطالعه این نوشتار دست نگه‌ دارید؛ سر و گردن خود را بالا بیاورید و صاف کنید؛ موبایل را دقیقا روبه‌روی صورت خود نگه‌داشته و بدون خم کردن سر و گردن به خواندن این نوشتار ادامه دهید.

با افزایش توانایی‌ها و ویژگی‌های پیشرفته تلفن‌های همراه و تبلت‌ها، روش‌های دسترسی افراد به اطلاعات و سرگرمی‌ها کاملا تغییر کرده است، به گونه‌ای که در طول روز و به صورت مدام در حال استفاده از این دستگاه‌های کوچک الکترونیکی هستند. استفاده‌ی مکرر از این دستگاه‌ها می‌تواند باعث تغییرشکل بدن و فیزیک شما به صورتی ناسالم شود که نهایتا موجب درد و آسیب در نواحی گردن، نواحی بالایی کمر، شانه‌ها و بازوان شما می‌شود. این موضوع در کنار موقعیت نامناسب بدن در حین نشستن، ایستادن و راه رفتن، نه تنها موجب ایجاد گرفتگی و درد در این نواحی می‌شود بلکه موجب آسیب شدید در سایر نواحی کمر (نواحی میانی و پایینی ستون فقرات) نیز می‌شود.

وزن سر انسان چقدر است؟

به صورت کلی، وزن سر یک انسان بالغ چیزی در حدود ۴ تا ۵ کیلوگرم است. هنگامی که سر به سمت جلو خم می‌شود، عضلات، تاندون‌ها و رباط‌های گردن وظیفه هدایت سر به سمت جلو و حفظ تعادل آن در حالت ایستا و به صورت خمیده را بر عهده دارند. حتی دیسک‌های میان مهره‌های گردن نیز در انجام این حرکت، حفظ تعادل سر و تحمل وزن آن دخیل می‌شوند و وظیفه‌ی جذب و پخش نیروی وارد بر سر را به عهده می‌گیرند.

مطالعات نشان داده است که هنگامی که سر به سمت جلو خمیده می‌شود، وزن سر (وزنی که بدن از وجود سر احساس می‌کند) بیشتر از حالت عادی آن است به گونه‌ای که:

هنگامی که سر ۱۵ درجه به سمت جلو خم می‌شود، وزن احساس‌شده‌ی سر توسط بدن معادل با ۱۲ کیلوگرم است. هنگامی که سر ۳۰ درجه به سمت جلو خم شود، وزنی که بدن و گردن از وجود سر تحمل می‌کنند معادل ۱۸ کیلوگرم است. هر چه مقدار خم‌شدگی سر به سمت جلو زیاد شود، این وزن احساس شده نیز بیشتر خواهد شد. برای مثال در زاویه ۴۵ درجه این مقدار برابر با ۲۲ کیلوگرم است و وقتی زاویه‌ی خم‌شدگی به ۶۰ درجه برسد این مقدار برابر با ۲۷ کیلوگرم خواهد شد (چیزی بیشتر از ۵ برابر حالت عادی و صحیح قرار گرفتن سر!!!)

حال پس از دانستن تمامی این توضیحات لازم است بدانید که، متوسط زمانی که افراد صرف استفاده از تلفن همراه و تبلت می‌کنند بین ۲ تا ۴ ساعت در روز است (این مقدار در افراد نوجوان بیشتر هم هست). در تمامی این مدت سر افراد با زاویه‌ای به سمت جلو خم می‌شود و این یعنی چند برابر شدن وزن سر. همانطور که در ابتدا گفتیم تمامی این وزن سر توسط ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و رباط‌ها تحمل می‌شود و با افزایش این وزن متعاقبا فشار تحمل شده توسط این بافت‌های بدن نیز چند برابر خواهد شد. هنگامی که چنین نیروی زیادی به مدت چند ساعت و به صورت روزانه به این بافت‌ها و عضلات وارد می‌شود، چیزی به جز درد و آسیب در این نواحی قابل تصور نیست. در کوتاه مدت این موضوع ممکن است تنها باعث درد در گردن، کمر و ستون فقرات شود، اما با گذشت زمان و در طولانی مدت موجب آسیب در این نواحی می‌شود. آسیب در مهره‌ها و دیسک‌ها و تخریب آن‌ها یکی از این موارد است که نهایتا موجب می‌شود فرد به عمل جراحی نیازمند شود.

اما چگونه می‌توان از این آسیب‌های جدی پیشگیری کرد؟ به نظر نمی‌رسد عدم استفاده از تلفن‌همراه و تبلت گزینه‌ای امکان‌پذیر و مناسب باشد. پس بهترین راه، اصلاح عادت‌های نامناسب بهداشتی در استفاده از این وسایل الکترونیکی است. اصلاح این عادت‌ها موجب پیشگیری از وقوع درد و آسیب در نواحی گردن و کمر می‌شود و همچنین مشکلات مربوط به تغییر شکل بدن را نیز از بین می‌برد. شکل مناسب بدن در حین استفاده از این وسایل بدین معنی است که شما همواره سر و گردن خود را صاف نگهدارید، گوش‌هایتان در راستای شانه‌ها باشد و کتف‌هایتان جمع شده باشد. این کار علاوه بر کاهش آسیب‌های احتمالی، در بهبود وضعیت روحی شما و عملکردتان نیز بسیار موثر است.

برای اینکه استفاده‌ی خود از تلفن همراه و تبلت را کم نکنید و در عین حال سلامت خود را حفظ کنید به این نکات توجه کنید:

  • از تبلت و موبایل برای کارهای طولانی‌تر که با کامپیوتر قابل انجام است استفاده نکنید. و هنگام استفاده از کامپیوتر و لپتاپ نیز مطمئن شوید اصول ارگونومیک را رعایت می‌کنید.
  • در هنگام استفاده از موبایل و تبلت به جای اینکه سر خود را خم کنید، دستگاه را بالا آورده و دقیقا روبه‌روی صورت خود قرار دهید.
  • هنگامی که متنی را از روی تبلت و یا موبایل مطالعه می‌کنید، بخش یا پاراگرافی که در حال مطالعه هستید را کاملا روبه‌روی چشمانتان قرار دهید.

نگه داشتن طولانی مدت دست در ارتفاع برای حفظ موبایل و تبلت خود کاری سخت است و حتی موجب آسیب و درد در دست خواهد شد، پس بهتر است برای نگه‌داشتن موبایل و تبلت در ارتفاع مناسب و رهایی از تمام این آسیب‌ها، از نگهدارنده‌های موبایل و تبلت استفاده کنید. این وسایل به شما کمک می‌کنند تا موبایل و تبلت را در بهترین موقعیت، متناسب با فیزیک بدنی خود قرار دهید.

نفسی چاق کنید!
راهنمایی ارگونومیک برای شما که به بدن خود اهمیت می‌دهید! (بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست