اهمیت استفاده از لامپ های UV خانگی

 

در پایان مقاله‌ی قبل این سوال مطرح شد که آیا لامپ‌های UV راه خود را به منازل نیز باز می‌کنند؟
ممکن است که در ابتدا استفاده از لامپ‌های UV در منزل غیرممکن به نظر بیاد اما باید بدانید که لامپ‌های UV خانگی از جدیدترین ابداعات و نوآوری‌های چند ساله‌ی اخیر است. اولین استفاده‌ی مستند و رسمی از لامپ‌های UV در حوزه‌ی سلامت و بهداشت به سال ۱۹۰۳ میلادی برمیگردد، زمانی که  دکتر نیلز فینسون دانمارکی با استفاده از تشعشعات لامپ UV بر بیماری پوستی لوپوس والگاریس غلبه کرد. این اختراع همراه با کشف تازه‌ای درباره‌ی اثر نور فرابنفش در مقابله با میکروب‌ها شد و از آن بعد استفاده از این لامپ‌ها در محیط‌های بیمارستانی به امری متداول تبدیل شد.

عملکرد موثر این تشعشات در از بین بردن آلودگی‌های محیط موجب این شد تا استفاده از تشعشات UV در خانه‌ها نیز، مورد بررسی قرار بگیرد. در ابتدا این تشعشعات در تجهیزات تهویه هوای منازل مورد استفاده قرار گرفتند. با توجه به شرایط هوایی داخل دستگاه‌های تهویه هوا، این محیط، به فضایی مناسب و مطبوع برای رشد میکروب‌ها به خصوص قارچ‌ها مبدل شده و موجبات آلودگی هوای منازل را ایجاد می‌کند. این مسئله موجب استفاده از نور UV در محفظه‌ی دستگاه‌ها شد و نتیجه همانطور که انتظار می‌رفت مثبت بود: میزان رشد باکتری‌ها در دستگاه‌های مجهز به نور فرابنفش به شدت کمتر از دستگاه‌های فاقد این تششعشات بود.

این تاثیرات شگفت انگیز لامپ‌های UV در کنار افزایش دانش و آگاهی جمعی جامعه در مورد فرهنگ‌های نامتعارف و نامناسب بهداشتی موجب شده است که در سالیان اخیر میزان توجه و اهتمام افراد به پاکیزگی و ضدعفونی بودن محیط زندگی شخصی افزایش پیدا کند. استفاده از این لامپ‌های کوچک در یک سال گذشته و با شیوع ویروس کووید-۱۹ بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است. امروزه اهمیت ضدعفونی کردن پیوسته‌ی سطوح، محیط منازل و محیط‌های کاری بر هیچکس پوشیده نیست. اگرچه استفاده از الکل متداول‌ترین راه برای این کار است، اما علاوه بر زمان‌بر بودن این کار، استفاده از الکل با مشکلات دیگری نیز همراه است: عدم امکان ضدعفونی کردن هوا، احتمال آسیب دیدن وسایل و تجهیزات الکترونیکی و … . در این میان لامپ‌های UV خانگی به گزینه‌ای مناسب و موثر در حفظ پاکیزگی منازل بدل شدند. این لامپ‌ها علاوه بر تسهیل فرآیند ضدعفونی کردن، با امکان ضدعفونی کردن سطوح مختلف و هوا اطمنیان خاطری از پاکیزگی محیط از آلودگی‌ها را به همراه دارد. با برخورد امواج UV به انواع میکروب‌ها، پوشش پروتئینی میکروب‌ها و به تبع آن DNA و RNA آن‌ها دچار آسیب شده و امکان رشد و تولید مثل میکروب‌ها از بین می‌رود. این موجب از بین رفتن کامل میکروب‌‌ها در زمان کوتاه و مشخصی می‌شود.

اگر شما هم به دنبال راهی آسان و مطمئن برای پاکیزگی محیط منزل و یا محیط کار خود هستید، ما به شما لامپ‌های UV وین‌ورد را پیشنهاد می‌کنیم. به اینجا سر بزنید و با توجه به محیط و کاربری مورد نظر خود از میان انواع لامپ‎‌های UV گزینه‌ی مناسب خود را انتخاب کنید.

نمایشگاه ماشین آلات تایوان تیمتوس ۲۰۲۱
اقتصاد بازار Market Economy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست