مزایای استفاده از نگهدارنده‌های ارگونومیک تبلت و موبایل

 

استفاده از تبلت و موبایل در سال‌های اخیر، با پیشرفت تکنولوژی و تغییر سبک زندگی انسان‌ها، به صورت گسترده‌ای افزایش یافته است. تبلت و موبایل امروزه عضو جدایی ناپذیر زندگی ما هستند؛ به گونه‌ای که بخش عمده‌ی فعالیت‌های روزانه ما از مطالعه و کلاس‌های آنلاین گرفته تا برگزاری جلسات رسمی و فیلم دیدن، همه و همه با استفاده از تبلت و موبایل انجام می‌شود.

با گذر زمان، توسعه فنآوری و همچنین مسائلی همچون همه‌گیری کووید-۱۹، سبک زندگی ما در حال گذار به سوی زندگی آنلاین است. این گذار لزوم استفاده‌ی بیشتر از این تجهیزات را بیش از پیش ایجاد می‌کند. در کنار این مسائل ویژگی‌های ظاهری این تجهیزات، ابعاد کوچک، وزن کم و قابلیت حمل آسان نیز به جذابیت تبلت و موبایل می‌افزاید. همه‌ی این‌ها، نشانی از افزایش روزافزون استفاده از تجهیزاتی نظیر تبلت و موبایل است.

اما در کنار همه‌ی این جذابیت‌ها، استفاده ناصحیح از این محصولات، مشکلات عدیده‌ی سلامتی را برای کاربران به وجود می‌آورد که لزوم توجه ویژه به مسائل ارگونومیک در حین استفاده از این محصولات را بیش از پیش مطرح می‌کند. نگهدارنده‌های ارگونومیک تبلت و موبایل وین‌ورد بهانه‌ای شد تا ما در این مقاله و مقاله‌ی ‌بعدی به طور خلاصه مشکلات ارگونومیک ناشی از استفاده ناصحیح از این تجهیزات را به شما یادآور شویم.

mobile holder

به طور کلی استفاده ناصحیح از تجهیزات کامپیوتری نظیر نمایشگرها، لپتاپ، تبلت و موبایل در بلند مدت موجب آسیب‌های جدی در سیستم اسکلتی‌عضلانی می‌شود. اما استفاده ناصحیح حتی در زمان کوتاه و محدود به استفاده‌های روزانه نیز، باعث احساس درد در عضلات کاربران به ویژه عضلات سر، گردن و دست می‌شود. در تجهیزات کامپیوتری قدیمی، نمایشگرها و تجهیزات ورودی نظیر کیبورد و موس به طور جداگانه تعبیه شده بودند اما در تجهیزات جدید مثل همین تبلت و موبایل، نمایشگر و ورودی با هم ادغام شده‌اند. این به معنی کاهش فضای بین کیبورد لمسی و نمایشگر است. این فضای کم موجب محدودیت‌ها و موقعیت بدنی نامناسب کاربر در حین استفاده از تبلت و موبایل می‌شود. برای مثال:

  • حرکات تکراری و نامناسب انگشتان
  • حالت‌های ثابت و ناخوشایند گردن و شانه‌ها برای خواندن صفحات نمایش کوچک
  • وضعیت مناسب سر و گردن در هنگام استفاده طولانی
  • قرارگیری مچ‌ها در یک حالت ثابت و نامناسب در حین نگه‌داشتن طولانی تبلت و موبایل

مسائلی است که در کوتاه مدت منجر به خستگی و درد در اعضا بدن شده و در بلندمدت آسیب‌های جدی اسکلتی عضلانی را به همراه دارد.

در مقاله بعدی به طور اختصاصی‌تر آسیب‌های ناشی از استفاده نامناسب از تبلت و موبایل را در نواحی بحرانی بدن مانند سر، گردن و دست‌ها مورد بحث قرار می‌دهیم.

معرفی الکل‌پاش (پارت اول)
آشنایی با فرآیند ضدعفونی کردن محیط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست