آشنایی با فرآیند ضدعفونی کردن محیط

 

همانطور که احتمالا در وبسایت ما دیده‎‌اید (اگر ندیده‌اید اینجا کلیک کنید)، یکی از محصولات جدیدی که امروزه فرآیند ضدعفونی کردن محیط را برای ما و در این شرایط دشوار تسهیل کرده است، لامپ‌های UVC (یو وی ‌سی) است. اما ممکن است برای شما این سوال پیش آمده باشد که UVC چیست و چگونه این لامپ‌ها محیط را ضدعفونی می‌کنند.

برای پاسخ دادن به این سوالات ما قصد داریم تا قبل از هرچیز، در این مقاله شما را با طبیعت تشعشعات  UV (Ultraviolet) و یا همان فرابنفش آشنا کنیم.

تمامی انواع تشعشعات یک صورت و شکلی از انرژی هستند و اکثر این تشعشعات توسط چشم انسان قابل دیدن نیستند. تشعشعات فرابنفش تنها یکی از این تشعشعات موجود هست که جزئی از طیف امواج الکترومغناطیسی است. فرابنفش در کنار چندین تشعشع دیگر این طیف الکترومغناطیسی را تشکیل می‌دهند. شما روزانه با سایر این تشعشعات نیز سروکار دارید. امواج رادیویی که صدا را از ایستگاه‌هایی رادیویی به گیرنده‌ها‌ی شما منتقل می‌کند؛ امواج میکروویو که که غذای شما را داخل فرهای خانگی گرم می‌کند؛ امواج مرئی که از چراغ‌های خانه شما ساطع می‌شود؛ اشعه‌ی ایکس (X-rays) که در بسیاری از تجهیزات تصویربرداری پزشکی استفاده می‌شود؛ همه و همه شکل‌هایی از امواج تشکیل‌دهنده طیف الکترومغناطیسی هستند.

تمامی تشعشعات طیف الکترومغناطیسی، از بسته‌های کوچک انرژی به اسم فوتون تشکیل شده‌اند که با سرعت نور و به شکل موج در محیط حرکت می‌کنند. بسته به میزان انرژی و طول موج هر نوع تشعشع، این تشعشعات در ناحیه مشخص خود در طیف قرار می‌گیرند. امواج فرابنفش با توجه به همین موارد در میان اشعه‌ی ایکس و امواج مرئی قرار می‌گیرند. (تصویر طراحی شده قبلی از طیف)

اما منبع این امواج فرابنفش چیست؟

قوی‌ترین و عمده‌ترین منبع ساطع کننده امواج فرابنفش نورخورشید است. ۱۰ درصد از نور خورشید را امواج فرابنفش تشکیل داده‌اند. امواج فرابنفش ساطع شده از خورشید دارای طول موجی در بازه‌ی ۱۰۰ تا ۴۰۰ نانومتر است. این امواج خود با توجه به طول موج و انرژی‌شان، به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند؛ UVA، UVB و UVC.

از امواج فرابنفش ساطع شده به سمت زمین تنها ۳ تا ۴ درصد به سطح زمین می‌رسند و جالب است بدانید که ۹۵% این امواج، UVA و مابقی آن (۵%) امواج UVB هستند. این بدین معناست که هیچ مقداری از UVC به سطح زمین نمی‌رسد. در واقع امواج UVC در طول مسیر از خود از خورشید تا سطح زمین توسط لایه اوزون در اتمسفر گیر می‌افتند. پس اینجا می‌توان نتیجه گرفت که تنها راه قرار گرفتن ما انسان‌ها در معرض امواج پرانرژی UVC، منابع مصنوعی مانند لامپ‌ها یا لیزرها هستند.

امواج UVA و UVB در مواجه با بدن انسان هر کدام تا مقداری داخل پوست نفوذ می‌کنند، و این عامل اصلی برنزه شدن یا سوختن پوست شما در معرض نور مستقیم خورشید است. قرار گرفتن پوست بدن به صورت مستقیم در مقابل UVC، حتی می‌تواند مشکلات بزرگتری از سوختن پوست را نیز ایجاد کند. اما، اگرچه این امواج پرانرژی می‌تواند برای انسان زیان‌آور باشد، کاربردهای فراوانی نیز در زندگی ما دارند و این باعث شده است که در طول سالیان از امواج UVC به وفور و در صنایع مختلف استفاده شود. در مورد این کاربردهای جالب UVC در مقالات بعدی با شما صحبت خواهیم کرد.

مزایای استفاده از نگهدارنده‌های ارگونومیک تبلت و موبایل
مروری بر زنجیره تامین خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست