انتخاب درست سازنده قالب در چین و تایوان

۱٫      آنچه باید در انتخاب تامین کننده مورد توجه قرارداد

در تجربه چندین ساله در تامین قالب­ های تزریق پلاستیک بارها با رویکردی نه چندان حرفه­ ای و درست در انتخاب تامین کننده و سفارش قالب های تزریق پلاستیک برخورد کردیم. مواردی که صنعتگران ایرانی با انتخاب یک قالب ساز در چین اقدام به عقد قرارداد و سفارش­ گذاری کرده و بعد از صرف هزینه و زمان طولانی با تولید قطعاتی مواجه بوده ­اند که از حد کیفیت مورد انتظار برخوردار نبوده و به دنبال رفع مشکلات و پرهیز از خسارت­ های ایجاد شده به سراغ ما آمده اند تا با مذاکره با تامین کنندگان به دنبال چاره­ ای برای مشکل ایجاد شده باشیم.

قالب ساز چینی

یکی از دلایل اصلی این موضوع رویکرد صرفا قیمت محور در انتخاب سازنده قالب بوده است که برای ساخت قالب نیز مانند یک خرید معمولی، صرفا با استعلام قیمت از سازندگان مختلف، ارزانترین پیشنهاد را انتخاب کردند.

در این نوشته قصد داریم عوامل مهم در انتخاب تامین کننده و موضوعات مهم در سفارش گذاری یک قالب را بررسی نموده و تجربیات ۱۵ ساله خود در این صنعت را با شما به اشتراک بگذاریم به این امید که با انتخاب صحیح، سرمایه ­گذاری خوبی در ساخت قالب انجام داده و شاهد تولید با کیفیت و مطلوب در ایران باشیم.

مهمترین موضوع در قالب ­سازی تغییر رویکرد از قالب به عنوان یک قطعه به یک ماشین است. ماشینی که در یک طبقه بندی مشخص بر اساس ویژگی ­های طراحی، کیفیت موارد به کار رفته در آن و دقت در مراحل ساخت و مونتاژ آن تاثیر کاملا متفاوتی در کیفیت محصول نهایی خواهد گذاشت. ماشینی که عمر و شرایط تولید آن نیز متفاوت خواهد بود و باید همواره به این نکته توجه داشت که سرمایه ­گذاری بیشتر برای داشتن قالبی با کیفیت بالاتر در نهایت بسیار به صرفه ­تر و اقتصادی­ تر از خرید قالبی ارزانتر خواهد بود.

ابعاد قالب های چینی و تایوانیاولین گام تحلیل درست از قطعه پلاستیکی است که قصد تولید آن را داریم. مهمترین عوامل در تحلیل یک قطعه پلاستیکی:

  • دقت و ظرافت مورد نیاز در محصول نهایی و نقش این قطعه در ظاهر محصول نهایی
  • کیفیت و استحکام قطعه مورد نیاز برای قطعه پلاستیکی مورد نظر
  • ابعاد و بزرگی و کوچکی قطعه مورد نظر
  • پیش بینی از تعداد قطعه مورد نیاز در کل عمر قالب و ظرفیت روزانه و ماهانه مورد نظر

قطعا هرچه کیفیت و ظرافت قطعه مورد نظر بالاتر باشد و طول عمر بیشتری از قالب -بر اساس تعداد زیاد تولید- مد نظر باشد، باید به سراغ قال ب­سازان با سابقه ­تر و حرفه ­ای ­تر رفت و قراردادی برای ساخت قالب با کیفیت ­تر منعقد نمود،  اما در مورد قطعاتی که حساسیت زیادی در مورد کیفیت آنها نیست و تعداد تیراژ کمتری از محصول پیش بینی می شود،  می توان در انتخاب سازنده و کیفیت قالب با حساسیت کمتری دست به انتخاب زد.

عوامل اصلی تاثیر گذار در کیفیت یک قالب را می توان با معیارهای زیر سنجید:

  • طراحی قالب
  • کیفیت فولاد و قطعات به کار رفته در ساخت قالب
  • دقت و کیفیت ماشین­ کاری و مونتاژ قالب

 

کارخانه چین و تایوانکیفیت و ظرافت قطعه تولید شده پیش از هر چیزی متاثر از طراحی درست قالب است. طراحی قالب دانش و هنری است که نیازمند سالها تجربه است و درگیری با مشکلات در ساخت قالبهای متفاوت از طراحان قالبها خبرگان بسیار ارزشمندی می سازد.

اگر قصد ساخت قالب درست و بی نقص دارید اولین موضوع که باید در ارزیابی تامین کننده مد نظر قرار دهید تجربه کاری شرکت و طراحان آن است. طراحی درست به نوعی حاصل ضرب تجربه، دانش و نرم افزارهای به کار گرفته شده در طراحی و خلاقیت طراحان قالب است.

دومین فاکتور موثر در طول عمر و استحکام ماشین های تزریق، مواد به کار رفته در ساخت قالب و به خصوص نوع فولاد به کار رفته در کور و کویته قالب است. تشخیص دقیق فولاد به کار رفته در ساخت قالب بسیار دشوار است و حتی با آنالیزهای دقیق و عکسبرداری با اشعه ایکس نیز نمی توان با اطمینان تشخیص داد که فولاد به کار رفته محصول کدام کشور و کدام شرکت می باشد. در این مورد تنها راه، اعتماد به عملکرد و صداقت سازنده قالب است. پس در انتخاب قالب ساز باید به این نکته توجه داشت که مشتریان قبلی چقدر از عملکرد قالب ها راضی هستند و چه طیف مشتریانی، مشتری دائمی این تولید کننده هستند.

شاید ساده ترین بخش در ارزیابی ساخت قالب که با مشاهده توسط افراد خبره قابل ارزیابی است،کیفیت ساخت قطعات قالب و ماشین کاری و مونتاژ آن هاست. اگر در این مورد قصد ارزیابی درست دارید حتما از افراد خبره کمک بگیرید.

۲٫      ساخت قالب تزریق پلاستیک در چین و تایوان

حجم انبوه تولید قطعات مصرفی و صنعتی در چین باعث ایجاد و رشد صنایع پایه چون قالب سازی شده و پراکندگی بالایی در همه مناطق صنعتی چین دارد. ولی به صورت متمرکز یکی از اصلی ­ترین پایگاه ­های ساخت قالب در چین شهر تایژو در استان ژجیانگ (Zhejiang Taizhou) در جنوب شانگهای است.

صنعت قالب تزریق پلاستیک صنعت اصلی و پایه در این شهر بوده اما به سبب رقابت قیمتی زیاد، بیشتر با طیفی از قالب سازان جوان که فقط رقابتی بر ساخت قالب­ های ارزانتر دارند مواجه هستیم. اگر قصد تولید قالبی با عمر بالا و کیفیتی مطلوب دارید و در زمینه قالب سازی و ارزیابی سازندگان آن تجربه زیادی ندارید انتخاب قالب ساز از این شهر را به شما توصیه نمی ­کنیم. بسیاری از قالبهای ساخته شده در این شهر حتی اگر در هنگام تست اولیه قطعه ­ای مشابه قطعه درخواست شده را تزریق کنند بعد از حمل به کشور، تولید قطعات پلاستیکی با آنها همراه مشکلات بسیاری خواهد بود و برای رسیدن به حد کیفیت مطلوب مجبور به پرداخت هزینه مجدد و صرف زمان و رفت و برگشت ­های بسیاری خواهید بود، البته این در صورتیست که طراحی قالب اجازه اجرای تغییرات و اصلاحات مورد نیاز را بدهد.

از مراکز بعدی دیگر قالب سازی می توان به شهرهای شنژن و دونگوان در استان گوانگدونگ اشاره کرد. قالب سازان بسیار حرفه­ ای و درجه یک در این شهرها قابل دسترسی هستند که به علت سابقه کافی در ساخت قالبهای دقیق،  قطعات دستگاهها و لوازم الکترونیکی به تجربه کافی دست یافته و به دلیل همکاری با شرکتهای تراز اول دنیا چون خودرو سازان مطرح جهانی دانش به روز را فرا گرفته و با سرمایه ­گذاری کافی به امکانات و تجهیزات مدرن و به روز مجهز شده­ اند. البته هزینه ساخت قالب در چنین کارخانه­ های قابل توجه بوده و در بسیاری موارد خارج از بودجه و سرمایه در نظر گرفته شده از طرف شرکتهای ایرانی است.

 

قالب قطعاتاگر به دنبال ساخت قالبی با عمر بالا، کیفیت مطلوب و بدون دغدغه مشکلات تعمیر و نگهداری و زیانهای ناشی از توقف خط تولید به دلیل اشکالات فنی در قالب هستید بدون شک پیشنهاد ما ساخت قالب در تایوان است. این صنعت در نمایشگاه تایوان عمری به مراتب بیشتر از چین داشته و به سبب داشتن طراحانی با سابقه و مجهز به دانش کافی برای ساخت قالب، می توان قالبهای با کیفیت خوب و با قیمتی مناسب ساخت.

شرکت وین ورد بعد از سالها تجربه ساخت قالب در چین و تجربیات موفق و نا موفقی که با مشکلات زیادی همراه بوده با تمرکز بر ساخت قالب در تایوان اقدام به همکاری با چندین قالب ساز با تجربه در تایوان کرده که نتیجه این همکاری پروژه های متعددی است که همگی با موفقیت اجرا شده و پس از سالها همچنان قالبهای ساخته شده بدون مشکلی در خطوط تولید به کار گرفته شده اند. ساخت محصولات با کیفیت با این قطعات افتخاری برای تولیدات ایرانی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست