مخالفت با نحوه رفع تعهد ارزی صادرات

 

رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق ایران از مخالفت با تصمیم بانک مرکزی درخصوص نحوه رفع تعهد ارزی صادرکنندگان در سال ۹۸ خبر داد. پیش از این، رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه رفع تعهد ارزی سال ۹۸ صادرکنندگان همچون دستورالعمل سال ۹۷ خواهد بود، گفته بود: آخرین‌مهلت بازگشت ارز سال ۹۸ آخر تیرماه سال ۹۹ خواهد بود. حمیدزادبوم همچنین اخذ این تصمیم را براساس تلاش‌های صورت‌گرفته میان بخش‌خصوصی و سازمان توسعه تجارت ایران با بانک مرکزی دانست.

ثبت سفارش کالاهای مشابه تولید داخل، ممنوع می‌شودبا توجه به وضعیت اقتصاد و تصمیم‌گیری ها درخصوص صادرات، شرایط به نحوی رقم‌ خورده است که صادرکنندگان مجبورند کالاهای موردنیاز خود را باقیمت بالا خریداری و در مقابل محصولات نهایی‌شان را با قیمت پایین به فروش رسانند.

بخشی از این مشکل هم به سامانه نیما برمی‌گردد که قیمت ارز در این سامانه زیر قیمت بازار است. درحالی‌که اگر به ارز صادراتی ارزش داده شود و بالاتر از قیمت بازار خریداری شود، به‌سرعت با تعادل در عرضه و تقاضا، قیمت ارز کاهش پیدا کند. از سوی دیگر،  محدودیت‌های ایجادشده در حمل‌ونقل ناشی از شیوع ویروس کرونا، باعث شده تا در همین مدت کوتاه سپری‌شده از سال ۹۹، صادرکنندگان کالاهای خود را به‌صورت هوایی ارسال کنند، درنتیجه هزینه حمل‌ونقل آنها تا پنج برابر افزایش‌یافته است. اگرچه قرار بود به پیشنهاد سازمان توسعه تجارت و از سوی سازمان برنامه‌وبودجه، سوبسید حمل‌ونقل به صادرکنندگان تعلق گیرد، اما هنوز این پیشنهاد اجرایی نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست